Elektrizátor    Konstrukce  Technika  Elektronika

 

 

        Konstrukce

       

         

 

     
 

Teplovzdušné topení

 

Tato konstrukce vznikla trochu netradičně. Jeden známý mě požádal, jestli nemám ventilátor z počítače. Protože jsem zrovna žádný funkční po ruce neměl, tak jsem mu nabídl, že mu nějaký koupím až půjdu nakupovat součástky. Při tom jsem trochu vyzvídal na co že ho potřebuje, protože počítač jsem mu již sestavil a do něj to určitě nebude.

Vylíčil mi, jak dělá teplovzdušný rozvod topení a potřebuje k tomu ventilátor. Tak jsem mu slíbil, že mu nějaký vhodný koupím. Ještě jsem se zeptal čím ho bude napájet, jestli má nějaký zdroj. Odvětil že ne a já měl jasno co bude potřeba koupit. Když jsem nad tím přemýšlel, říkal jsem si, že to bude určitě chtít nějakou regulaci otáček. Už kvůli hlučnosti a také kvůli množství vzduchu.

Koupil jsem ventilátor na napětí 12V (pozor na typy s autorestartem - nelze regulovat otáčky). Zdroj jsem použil ze zásob.

Co se týče regulace, zvažoval jsem několik variant. Hlavním kritériem byla spojitá regulace. Tedy taková, kdy bude možné regulovat otáčky plynule od minimálních do maximálních. Dalším kritériem byla jednoduchost a nízká cena. Zvolil jsem takovou regulaci, kdy lze nastavit otáčky ventilátoru v závislosti na teplotě. Funguje to tak, že v blízkosti ventilátoru který nasává teplý vzduch a potrubím ho vhání do druhé místnosti je regulátor jehož součástí je teplotní snímač typu NTC. Když se zatopí v kamnech a vzduch nad nimi se ohřeje, tak se pomocí trimru nastaví optimální otáčky pro ventilátor. Když kamna vyhasnou a vzduch se ochladí, sníží ventilátor svoje otáčky, případně se až zastaví. Když se znovu zatopí a vzduch se ohřeje, ventilátor se zase rozeběhne na optimální nastavené otáčky. Potrubí je v tomto případě použité plastové které se používá pro odpady. Použito bylo v průměru 100mm pro vnitřní rozvody (šedivé). Jeho výhodou je nízká cena (vůči potrubí určenému na vzduchové rozvody), snadno se spojuje, hodně různých typů kolen a příslušenství. Je potřeba nezapomenout na spojení vytápěcí a vytápěné místnosti zpátečkou pro vzduch který je z vytápěné místnosti vytlačován.

 

Zapojení obvodu regulátoru je následující:

rezistor R1 slouží k omezení proudu procházejícího LED1 která slouží k indikaci zapnutí napájecího napětí. Tranzistor T1 je použit unipolární (ovládaný napětím) typu N MOS. Napěťový dělič je složen z termistoru NTC1 a trimru P1. Změnou poměru odporu NTC1 a P1 dochází na gate T1 ke změně napětí která způsobuje otevírání nebo uzavírání přechodu source - drain T1. Pomocí P1 tak lze nastavit od nulových otáček do maximálních otáček ventilátoru M1.

 

schéma regulátoru

Použité součástky:

R1 5K6
P1 5K
NTC1 10K
T1 BS170
LED1 2mA
M1 12V

 

obrázek

 

Samotné zapojení regulátoru jsem realizoval na univerzální desce. Trimr jsem schválně použil v rozteči 15mm pro jeho mechanickou odolnost. Doplnil jsem ho osičkou pro snadné nastavování otáček.

 

obrázek                obrázek

 

Tento způsob vytápění více místností je levnou a nenáročnou variantou která je vhodná pro chaty nebo chalupy, kde není možné nebo se nevyplatí udělat vytápění pomocí ohřevu vody a radiátorů.

11/2011

nahoru

 
     
 

 

Home

 

© elektrizátor 2000 - 2015