Elektrizátor    Konstrukce  Technika  Elektronika

 

 

        Jak na to

 

         Pájení

       Značení vodičů

        Čelní panely

       Zapojení konektorů

       Výroba DPS

       WIFI

       Vysoké napětí

       Nautila

 

     
 

Čelní panely

Čelní panel dodává výrobku nejen potřebný design, ale také zajišťuje orientaci obsluhy zařízení.

Možností jak zhotovit v amatérských podmínkách čelní panel je mnoho. Počínaje jednoduchým popisem permanentním fixem až po gravírovaný nebo litograficky vyrobený čelní panel.

frézovaný panel z lakovaného duralu

Ještě před tím než se rozšířily počítače na konci 90 let i do domácností, jsem toužil mít na svých amatérsky zhotovených výrobcích profesionálně vyhlížející čelní panely. Design panelu dokázal dát takovému výrobku punc profesionálního zařízení.

Vůbec první čelní panel který jsem vyrobil, byl na základní škole. Byl to panel testeru nízkého napětí a jeho polarity. Použil jsem malou obdélníkovou krabičku z průhledného plastu od sýru a vnitřek jsem obložil barevným tlustším papírem a propisotem na něj napsal potřebné nápisy. Vypadalo to docela dobře a i přes velmi jednoduché vnitřní zapojení jsem se s touto zkoušečkou zúčastnil soutěže mladých elektroniků, tehdy ještě pod záštitou svazarmu. Bohužel se zkoušečka do dnešních dní nezachovala. Vzpomínka na ní mi však zůstala a touha po profesionálně vypadajících výrobcích také.

Dalším krokem ve výrobě čelních panelů byl následující postup: nalakovat panel bílou barvou ve spreji a na ní potom obtisknout propisot. Potom panel přelakovat bezbarvým lakem. Výsledek vypadal dobře, ale protože propisot nechtěl na bílém laku moc držet, byla to úmorná práce. Když se na to podívám z dnešního pohledu, kdy v grafickém programu navrhnu design, vytisknu ho barevnou laserovou tiskárnou na samolepící plastovou fólii, je to něco naprosto nesrovnatelného.

Ještě než jsem začal používat samolepící plastové fólie, používal jsem obyčejné papírové samolepící archy, ty jsem potisknul v laserové tiskárně a poté jsem na finální samolepku nalepil tenkou průhlednou samolepící fólii. Také to bylo ještě pracné a náročné na absolutní čistotu. Fólie je elektrostatická a přitahuje kdejaké smítko prachu. Díky tomu jsem tuto technologii výroby přestal používat, protože jsem měl dost vysokou zmetkovost právě kvůli zalepenému smítku. Tato technologie ale byla levná ve srovnání s použitím polyesterových samolepících potiskovatelných fólií.

Na obrázku je panel vyrobený z potištěného samolepícího papíru přelepeného průhlednou samolepící fólií.

Okraje fólie jsou širší než papír proto, aby se k papíru nedostala vlhkost a hrany se nekrabatěly.

 

 
     
 

 

Home

 

© elektrizátor 2000 - 2015