Elektrizátor    Konstrukce  Technika  Elektronika

 

 

Galerie slavných

 

 

 

Thomas Alva Edison

(11. února 1847 stát Ohio, USA – 18. října 1931 New Jersey)

 

 

Americký vynálezce, celosvětově jeden z nejproduktivnějších a nejvýznamnějších. Na jeho jméno je vedeno více než 1000 patentů, další tisíce jich registrovaly jeho firmy. Mezi nejznámější Edisonovy vynálezy patří fonograf (předchůdce gramofonu) a žárovka. Edison je také zakladatelem dodnes vydávaného prestižního časopisu Science.

Nejslavnější Edisonovy vynálezy vznikaly v letech 1876–1883 ve městě Menlo Park (nyní asi 100 000 obyvatel) ve státě New Jersey (USA). To bylo v roce 1954 přejmenováno na Edison. V místě, kde se nacházela Edisonova laboratoř, byl v roce 1937 postaven památník a otevřeno Menlo Park Museum.

V roce 1886 se přestěhoval do menšího města West Orange (asi 45 000 obyvatel). Zde vybudoval Glenmont – rozsáhlý areál výzkumných pracovišť, jehož celková rozloha činí 5,5 hektaru. Ten je dnes spravován jako národní památka Edison National Historical Site.

Thomas Edison byl bez náboženského vyznání, vynikal svojí podnikavostí, pracovitostí a cílevědomostí. Byl dvakrát ženatý, z každého manželství měl tři děti. Společně se svojí druhou manželkou je pochován v Glenmontu ve West Orange, v místech, kde strávil podstatnou část svého života. V den jeho pohřbu 21. října 1931 byly na Edisonovu počest v USA zhasnuty všechny žárovky

Neměl lehké dětství. Od malička byl hodně nemocný, do školy chodil pouze krátce. Už jako chlapec se velmi zajímal o přírodní vědy, ve sklepě domu kde s rodiči bydlel vybudoval malou chemickou laboratoř ve svých 10 letech. Chemikálie byly drahé, musel si na ně vydělávat prodejem zeleniny a roznáškou novin. Jeho život silně ovlivnil fakt, že při svých pokusech částečně ohluchl. V 15 letech začal vydávat vlastní noviny – The Weekly Herald. Vystřídal různá zaměstnání, s mnoha jeho prvními vynálezy souvisela skutečnost, že pracoval jako telegrafista.

Tiskací telegraf, duplexní telegraf a vícekanálový automatický telegraf patřily mezi první vynálezy, které Edison prodal. Utržené desítky tisíc dolarů investoval do laboratoře v Menlo Park. Ta byla celosvětově prvním zařízením, které bylo vybudováno za účelem vývoje a aplikace nových vědeckých poznatků a technologií.

Nejdůležitější vynálezy a patenty

· 1868 - sčítač hlasů

· 1869 - tiskací telegraf pro potřeby burzy v New Yorku

· 1871 - podstatné vylepšení psacího stroje

· 1875 - duplexní a automatický telegraf a základní principy bezdrátové telegrafie

· 1876 - uhlíkový reostat

· 1877 - cyklostyl

· 1877 - fonograf (jeho vývoj probíhal dalších 10 let, než mohl být první model uveden na trh)

· 1878 - uhlíkový mikrofon, podstatné vylepšení Bellova telefonu

· 1879 - žárovka - Dne 21. října vydržela první pokusná žárovka svítit 13,5 hodiny. Za rok již vyráběné žárovky svítily přes 1200 hodin.

· 1880 - elektroměr

· 1880 - magnetický třídičželezné rudy

· 1881 - dynamo na výrobu elektrického proudu

· 1882 - elektrocentrála

· 1882 - v New Yorku v praxi předvedl první elektrárnu a funkční elektrický rozvod

· 22. prosince 1882 - první elektricky osvícený vánoční strom

· 1883 - v jeho laboratořích byl objeven Edisonův jev, jenž je základem elektronky

· 1885 - tepelná pojistka

· 1889 - kinofilm - 35mm široký filmový pás s perforací, používaný i po více než 100 letech

· 1889 - kinetograf (filmovací kamera) a tzv. kinetoskop jako první promítací stroj

· 1896 - fluorescenční stínítko pro zobrazení rentgenových paprsků

· 1900 - akumulátor na bázi NiFe

· 1902 - elektromobil

· 1903 - rotační pec pro výrobu cementu

· 1913 - synchronizace zvuku a promítaného filmu

· 1914 - gramofonová deska

· 1930 - umělý kaučuk

 

V letech počátků zavádění elektrické energie do běžného života byla velmi ostře diskutována otázka vhodnosti použití stejnosměrného nebo střídavého elektrického proudu. Edison byl stoupencem první možnosti, zastáncem druhé byli Nikola Tesla a George Westinghouse. Aby Edison a jeho zaměstnanci prokázali nebezpečnost střídavého napětí, vymysleli a veřejně prezentovali elektrické křeslo.

V roce 1896 byla firmou Westinghouse Electric Corporation uvedena do provozu elektrárna na Niagarských vodopádech s rozvodným systémem využívajícím transformátory napětí. Edison tuto bitvu prohrál. Nijak to ale nesnižuje jeho význam.

Thomas Alva Edison šel velmi pragmaticky a cílevědomě za výsledkem, kterým bylo využití jeho nápadů k výrobě prodejných produktů. Proto během svého života založil řadu firem. Zaměstnával v nich mnoho nadaných lidí, jež pečlivě osobně vybíral. Nejslavnějším zaměstnancem v celé historii Edisonových firem je Nikola Tesla.

Nejvýznamnější Edisonovou firmou je zřejmě v roce 1878 založená Edison General Electric Company. V roce 1892 se změnila ve společnost General Electric, která je dnes jednou z největších nadnárodních firem celého světa.

Z mnoha společností jmenujme filmové studio Black Maria v New Jersey (1893) nebo Edison Botanic Research Company, která od roku 1927 hledala náhražku přírodního kaučuku.

Jedna z firem, Edison Illuminating Company, zaměstnávala od roku 1891 pozdějšího automobilového magnáta Henryho Forda. Ten byl až do Edisonovy smrti jeho velmi dobrým přítelem.

V továrně Edison Machine Company započal svoji praxi absolvent ČVUT Emil Kolben, který se později stal jedním z nejvýznamnějších československých podnikatelů.

Thomas Edison se proslavil mimo jiné i svým praktickým přístupem k životu a je autorem řady známých výroků, jako jsou například:

· Vynález je jen 1 % inspirace a 99 % dřiny.

· Spát lze čtyři hodiny denně, spát déle je nemístný přepych.

· Tajemství úspěchu v životě není dělat, co se nám líbí, ale nalézat zalíbení v tom, co děláme.

· Na léčení trápení je práce lepší než láhev whisky.

· Jediná věc, pro kterou často ztrácíme trpělivost, jsou hodinky - ručičky jdou příliš rychle.

· Co se týče soudobého náboženství, je to naprostý výmysl. Náboženství jsou jen samé žvásty.

 

V roce 1911 navštívil T. A. Edison Čechy

 

 
 

 

Home

 

© elektrizátor 2000 - 2015